گزارشی از مصوبه های شش ماهه دوم گردش 45 انجمن زرتشتیان تهران


دومین گزارش مصوبات انجمن زرتشتیان تهران مربوط به دوره شش ماهه دوم گردش 45 به آگاهی همکیشان گرامی میرسد. 
گردش 45 از آبان سال 1401شروع بکار نموده و در راستای خدمت رسانی و وظایف قانونی 40 جلسه تشکیل داده است و با ایجاد ساختارهای سازمانی مطابق با نیازهای روز جامعه زرتشتی اقدام به تدوین آیین نامه ها و مقررات کرده است. این قوانین به کاهش تعارضات و تصمیم گیری های بهتر در ادوار آینده انجمن زرتشتیان تهران می انجامد.
 هر تحول نیازمند شناسایی و برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت مطابق با اسناد است. تخصصی شدن تصمیم ها نیازمند گفتگوها و سلسله جلسات متعدد کمیسیون ها با افراد و کارشناسان خبره می باشد. لذا مهمترین تصمیمات هر کمیسیون در این دوره شش ماهه گزارشی از چگونگی و روند پیشرفت پروژه های مختلف نیز ارایه می شود. 
انجمن زرتشتیان تهران علاوه بر نقش ارایه خدمات به زرتشتیان تهران به زرتشتیان کل کشور نیز خدماتی ارایه کرده است که این حاصل بسترسازی برای حضور همکیشان از سایر شهرها برای استفاده از فضاهای انجمن زرتشتیان تهران میباشد. 
کمک به سازمانهای زرتشتی خارج از تهران برای برگزاری و تعمیرات ساختمانی و حفظ و نگهداری آنها مطابق با اساسنامه انجمن زرتشتیان تهران به منظور حمایت از فعالیتهای فرهنگی و ورزشی مطابق نیت نامه های املاک است.
برگزاری جلسات با نهاد های مختلف زرتشتی مستقل و وابسته بصورت منظم یکی از راههای ساختارسازی و هماهنگی اهداف انجمن زرتشتیان برای پیاده سازی برنامه ریزی مطابق با نیازهای آینده جامعه زرتشتی میباشد و ایجاد تقویم مشترک رویدادهای مختلف با سازمانهای دیگر از این طرحها است. 
مصوبات ارایه شده به صورت کلیه مصوبات اجرا شده است و تعدادی از مصوبات با توجه به عدم دستیابی به بودجه ها بر اساس الویت در لیست تخصیص و تامین اعتبار قرار دارند. 
گستردگی و تنوع تصمیمات به این صورت می توان اشاره کرد که از تولد هر فرد زرتشتی تا درگذشت و نیازهای مختلف در زمان حیات فرد را شامل می شود و این میسر نمی شود مگر خدمات کادر اداری انجمن زرتشتیان تهران که با تعدادی انگشت شمار در تمام ساعات شبانه روز به همکیشان با افتخار خدمت رسانی می کنند.
از همکاران و مدیران پیشکسوت انجمن که با انجمن همکاری داشتند، خانم نوشین فرامرزیان بودند که در سمت سرپرست کتابخانه یگانگی سالها تلاش کردند و با توجه به درخواست ایشان این همکاری پایان یافت و انجمن زرتشتیان تهران از ایشان بابت زحماتشان نهایت سپاسگزاری را دارد. آموزش رکن اصلی آموزه های زرتشت است. از خانم گوهر نمیرانیان بابت بازسازی مدرسه جعفرآباد نهایت سپاسگزاری را داریم و از سرکار خانم خادم مشاور مددکاری انجمن زرتشتیان تهران که در این دوره نیز قبول زحمت نمودند سپاسگزاریم. 
متاسفانه در این مدت که سپری شد آقای پرویز ظهرابی کلانتری عضو دوره های قبلی هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران و خانم گلرخ مهری همسر شهید داریوش شهزادی درگذشتند. 
تاریخچه تشكیل و تاسیس انجمن زرتشتیان تهران به سال 1276 یزدگردی ( 1286 خورشیدی) بازمی‌گردد. در این سال بود كه گروهی از زرتشتیان ساكن تهران كه به اهمیت كار گروهی برای رفع مشكلات و هموارساختن راه پیشرفت زرتشتیان پی‌برده‌بودند، در محلی به نام كاروانسرای مشیر‌خلوت كه در آن هنگام یك مركز عمده تجارت زرتشتیان بود، گرد‌آمدند و آغاز فعالیت این انجمن را اعلام‌داشتند و به این ترتیب نخستین دوره با نام «انجمن زرتشتیان طهران» آغاز‌شد. آن‌طور كه در «دفتر وقایع انجمن زرتشتیان طهران» نوشته شده‌است، این نهاد هدف‌های گوناگونی داشته‌است كه برخی از آنها عبارتنداز:اتحاد و اتفاق و پیشرفت امور، اصلاح نواقص، پیروی از فرمایش و سخنان اشوزرتشت درباره كنكاش و مشورت در امور زرتشتیان تهران. 
امروز طبق اساسنامه انجمن زرتشتیان تهران موسسه ای است خیریه ،دارای فعالیتهای اجتماعی غیرسیاسی و غیر انتفاعی بمدت نامحدود که در سال 1366 مورد تصویب کمیسیون ماده ده احزاب وزارت کشور و مجمع عمومی رسیده و ثبت شده است و اعضا هر گردش انجمن پروانه فعالیت انجمن را پس از انتخاب و تایید صلاحیت از وزارت کشور دریافت می نمایند. 
هر تصمیمی بایستی بر اساس آمار و اطلاعات درست باشد و مسلما هر تغییر و تحولی بهمراه خود تبعاتی دارد جامعه ای که مشکل نداشته باشد وجود ندارد اما امید به راه حل سبب توسعه و پیشرفت جوامع گردیده است لذا هدف ایده ال ما را نباید را در مسیر و اقدام از وضع موجود به وضع ایده آل دچار ناامیدی بکند. 
با توجه به رویکرد گردش 45 مشکلات مهم که در این مدت در هر کمیسیون بررسی شده است بهمراه تعداد مصوبه آن کمیسیون آورده شده است. مصوبات بر اساس اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در زمان مناسب بر اساس امور زیربنایی و تدارکاتی آن اجرا می شوند و راه حل مشکلات به صورت دستوری نیست و پیش نیازها و اقدامات متنوعی را شامل می شود. این تصمیم ها گاهی توسط یک دوره ای گرفته می شود ولی در دوره ای دیگر اجرا می شود این دوره تصمیم به اجرا تمامی مصوبات و تعیین تکلیف پرونده های ادوار گذشته تا از یک گردش انجمن مشکلات به گردش دیگر منتقل نشود زیرا که گاهی تاخیر یا عدم تصمیم گیری ضررش بیشتر از تصمیم گیری بوده است و این تحولات در هماهنگ سازی با نیازهای آینده زرتشتیان است.
کمیسیون املاک و ساختمان:
طبق جلسات متعدد کمیسیون املاک با هماهنگی با کمیسیون مالی و مددکاری یکی از مهمترین چالش های انجمن که مربوط به نیت نامه های املاک انجمن زرتشتیان و اجاره بها آن بود لذا بررسی و آیین نامه اجاره املاک تدوین و برای همکیشان مصوب گردید. 
این آیین نامه در کمیسیون املاک و هیات مدیره انجمن مصوب شده است تا بر اساس مدت زمان اجاره و شرایط خانواده در کمیسیون مددکاری و مالی بررسی شود و کاهش اجاره ها در قالب کمک انجمن به همکیشان در تراز و بیلان اعمال شود. آیین نامه اجاره املاک به همکیشان مصوب شده و از اول مهر برای کلیه املاک اجاره ای همکیشان اجرایی شده است. 
کمیسیون املاک و ساختمان علاوه بر این آیین نامه تعداد53 مصوبه داشته است. ساختمان کیخسروی در مرحله اتمام نازک کاری میباشد که در صورت تامین بودجه در حدود سه ماه تکمیل خواهد شد. 
ساختمان خراشه تکمیل و به شبکه برق بایستی متصل شود و آماده بهره برداری می باشدکه مراحل اداری را طی می نماید. مطابق آیین نامه املاک انجمن در سایت انجمن برای فروش و اجاره آگهی شده است که شامل 9 واحد مسکونی ساختمانی و فراخوان برای پیشنهادات بهره برداری پارکینگ واقع در یزد و باغ شهدا در تهران اعلام شده است.
کمیسیون خدمات:
برای رسیدگی به اماکن خدمت رسان به همکیشان،  شامل آرامگاه قصر فیروزه،آدریان بزرگ ، باغ اسون ، مارکار تهرانپارس و خانه فرهنگ و هنر هیات های اجرایی برگزیده شده اند تا با هماهنگی با رابط انجمن به فعالیت بپردازند. لذا عملکرد هیات های اجرایی به صورت کلی بررسی و نسبت به روند آنها با اتخاذ رویکردهای مناسب ، اقدامات اصلاحی صورت می پذیرد. مطمئنا همواره نمی توان انتظار داشت همه راضی باشند و در هر فعالیت اجتماعی موافق و مخالف وجود دارد. انجمن از همه اعضای هیات های اجرایی که رایگان به جامعه خدمت می نمایند نهایت تشکر را دارد. از طرفی بر اساس موضوعات و درخواست خانواده های دانش اموزان، فراخوان تشکیل هیات اجرایی برای سرویس مدارس نیز  اعلام شد تا خانواده های دانش آموزان مستقیما در اداره و تصمیم گیری سرویس مدارس نقش داشته باشند. 
کمیسیون خدمات یکی از مهمترین کمیسیون های انجمن در حوزه خدمت رسانی به همکیشان است و با توجه به این موضوع بیشترین خدمات ارایه میکند. طیف سنی خدمت رسانی از تولد تا درگذشت است. خدمات تمامی سالن های پذیرایی و سرویس مدارس و خدمات درمانی و مراکز خدمت رسان اهم موضوعات این کمیسیون میباشد. آیین نامه کارگروه امور استخدامی افراد برای انجمن زرتشتیان با همکاری کمیسیون خدمات و هیات رییسه و امور مالی تدوین شد. آگهی استخدام نیرو و فراخوان های هیات اجرایی توسط این کمیسیون ارایه می شود. که در این مدت تعداد 57 مصوبه داشته است.

کمیسیون مالی:
کمیسیون امور مالی نبض انجمن میباشد لذا رسیدگی و تامین تمامی هزینه ها بر عهده آن میباشد. از مهمترین اقدامات تدوین آیین نامه تنخواه و پرداخت های خرد میباشد که به کاهش تعداد مصوبات و رسیدگی به موضوعات مهم در جلسات می انجامد و نظام پرداخت مطابق با اصول حسابداری و تاییدیه های لازم در اسرع وقت به منظور خدمت رسانی فوری و سریع اعمال می شود. مشخص نمودن بودجه تا آخر سال برای تصمیمات کمیسیونها و گزارش به هیات مدیره در ارتباط با مصوبه ها را گزارش کرده است.
 کمک مالی به سایر سازمانهای زرتشتی در شهرهای دیگر توسط این کمیسیون بررسی و مصوب و به هیات مدیره ارجاع داده می شود. بررسی استهلاک ساختمانها و هزینه های سربار انجمن در بخش های خدمت رسان نیز بعهده این کمیسیون بوده است و بیمه اماکن زرتشتی برای خدمت رسانی زیر نظر این کمیسیون انجام شده است. 
بطور کلی این کمیسیون 12مصوبه داشته که یک مصوبه برای کمک به نهاد زرتشتی داخل تهران و دو مصوبه برای کمک به نهادهای زرتشتیان خارج از تهران مصوب شده است. 
طبق گزارشات کمکهای اهدایی به انجمن زرتشتیان تهران توسط خیراندیشان برای کمک به سرویس مدارس 200 میلیون تومان توسط فردی که نخواسته اند نامشان ذکر شود دهش کردند و برای آسفالت قصر فیروزه دهشمند نخواستند که نامی ازشان ذکر شود و دهش آقای فریدون کاویانی زباله سوز که نصب و راه اندازی در قصر فیروزه شده است و خرید لوله برای قصر فیروزه بنامگانه بانو سروش مهرابی پور کرمانی و اسفندیار دینیار دینی دهش نموده اند و مبلغ بیست میلیون تومان برای بازسازی اتاق مدیریت قصرفیروزه بنامگانه کیخسرو شهریاری و آرتمیس رامین ستوده دهش نمودند و آقای جمشید مهردوست سر سال روانشاد سیمیندخت (مهین) رستم بنداریان بنامگانه ایشان کمک به بیماران نیازمندان 35 میلیون تومان و خیراندیش برای بازسازی شاورهرام ایزد مبلغ 363.060.000ریال دهش نمودند که نخواسته اند نامشان ذکر شود و از سایر عزیزانی که دهش به انجمن زرتشتیان تهران نموده اند و اسمشان آورده نشده تشکر کرده و برایشان آرزوی تندرستی می کنیم.اسامی کامل این دهشمندان در سایت انجمن به صورت دوره ای اعلام می شود.
کمیسیون روابط عمومی و امور اجتماعی:
کمیسیون روابط عمومی و امور اجتماعی دارای دو بخش است که بصورت مجزا گزارش می شود.
 بخش مددکاری این دوره تدوین آیین نامه مددکاری را آغاز کرده اند که بسیاری از مواردی که نیازمند هماهنگی بین مددکارها در شهرهای مختلف در آن بود پیشنهاد شده است و برای توانمند سازی آنها را در حال برنامه ریزی است تا تخصصی تر کمک بنماییم تا افراد به زندگی عادی و ارزشمند ادامه دهند. لازم است در این باره کمکها فقط مالی نباشد و مددکار ها تخصصی کمک کنند. 
این کمیسیون3مصوبه داشته است که با توجه به اهمیت نیازمندان و مستمری بگیران و بیماران تمامی مصوبات با الویت اول در اسرع وقت پرداخت میشوند و جلسات تصویب کمک های مددکاری به افراد به صورت جلسه غیر علنی میباشد و در این مدت یک جلسه غیر علنی برای این موضوع برگزار شده است .
بخش روابط عمومی در راستای هماهنگی بین نهادهای زرتشتی اقدام به برگزاری نشستهای مشترک کردند به طوری که برای کمک و هماهنگی جلسات منظم برگزار شده وتقویم مشترک رویدادها بین سازمانهای مختلف را در حال تنظیم هستند تا برای خدمت رسانی بهتر برنامه ریزی کنند.
راه اندازی سامانه پیامکی و سایت انجمن زرتشتیان تهران و فعالیت در فضای مجازی در راستای اطلاع رسانی به همکیشان در این مدت انجام پذیرفته است. اطلاع رسانی و اعلام فراخوان ها توسط این کمیسیون انجام می شود. این کمیسیون تعداد15 مصوبه داشته است. بازدید از ساختمان تالار ایرج و آشنایی با تاریخچه آن برای اولین بار آزمایشی جهت گردشگری و توسط یک گروه انجام پذیرفته است.
کمیسیون فرهنگی، آموزشی، دینی و ورزشی:
کمیسیون  فرهنگی ، آموزشی ، دینی و ورزشی انجمن تعداد 19مصوبه داشته است.
 از جمله مصوبات آیین نامه حمایت از طرح های فرهنگی است که افراد در خصوص طرح های خود از قبیل نوشتن کتاب و تولید محتوا و پایان نامه مرتبط با جامعه و آیین زرتشتی مورد حمایت قرار می گیرند و فراخوان مربوطه به زودی اعلام می شود. 
کتابخانه یگانگی یکی از کتابخانه های مرجع در کشور در حوزه دین زرتشتی میباشد و امسال نیز بودجه ای برای خرید کتب جدید برای آن  در نظر گرفته شده است که مورد استفاده بسیاری از پژوهشگران و پایان نامه ها میباشد. آقای فرامرز پوررستمی نیز به عنوان سرپرست موقت کتابخانه تا پایان سال انتخاب شدند.
با هماهنگی های صورت گرفته آقای سهراب ویرابی به عنوان مدیر جدید دبیرستان ماندگار فیروزبهرام انتخاب شدند و از ابتدای سال تحصیلی 1402-3 در سمت جدیدشان مشغول شده اند.
هماهنگی های لازم جهت شرکت آموزگاران دینی در کلاس های بازآموزی در تابستان 1402 صورت پذیرفت و همچنین کتاب های دینی پایه های نهم تا یازدهم برای سال تحصیلی با بودجه انجمن تجدید چاپ شد و در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.
برنامه ریزی و برگزاری جشن زایش و به پیامبری رسیدن اشوزرتشت و جشن مهرگان توسط تیم برگزاری جشن ها به سرپرستی آقای دادبه اورنگی انجام شد.  
در راستای حمایت از همه خانواده هایی که دانش آموزان شان را به مدارس زرتشتی می فرستند، طرحی مصوب شد تا انجمن بتواند از طرف دانش آموزانی که از سرویس استفاده نمی نمایند بخشی از کمک هزینه به مدارس را پرداخت نماید. 
همچنین هیات امنای دبیرستان ماندگار نوشیروان جی تاتا در شش ماه نخست امسال تشکیل شده است.
جلسات انجمن:
در این مدت شش ماه میزبان چهار جلسه مجزا با مهمانان دعوت شده انجمن برای موضوعات مختلف با مشورت با وکلا و کارشناسان کلیه اعضا هیات مدیره داشته است دو جلسه تشکیل و هیچ مصوبه ای نداشتیم و به گفتگو و بحث راجع به موضوعات پرداخته شده است. در یازده جلسه مهمانان همکیش جلسات انجمن زرتشتیان که شامل اولیا ،دانش آموزان و افراد همکیش بوده حضور یافته و صحبت نموده اند و درطول این شش ماه 21 جلسه تشکیل شده است که مهمترین مسایل کمیسیونها در گزارش بالا آورده شده است . 
بصورت کلی تعداد173مصوبه در این مدت شش ماه مصوب شده است که شامل کارگروه استخدامی 10 مصوبه و هیات رییسه 4 مصوبه داشته اند. الویت های کاری انجمن در برنامه های آتی موارد پذیرشگاه شامل هماهنگی کمیسیون مالی و خدمات و املاک میباشد و برنامه جامع مدارس زرتشتی که در حال شکل گیری میباشد و طرح های موزه برای زرتشتیان تهران در حال بررسی میباشد و ایمن سازی و مقاوم سازی مدارس و و تعمیر تاسیسات مکانهای مورد استفاده زرتشتیان و املاک از موضوعات مهم در الویت میباشد. انجمن و کمیسیون ها از افراد همکیش با پیشنهادات سازنده برای جامعه دعوت مینمایند در جلسات انجمن و کمیسیون ها حضور یابند لذا ساعات کمیسیونها و جلسات انجمن ارایه می شود تا علاقه مندان حضور و پیشنهادات و انتقادات خود را ارایه تا با همازوری و هم اندیشی به یاری اهورامزدا خدمترسان همکیشان باشیم.
دبیر گردش 45 انجمن زرتشتیان تهران
نوذرنوذری

عکس زباله سوز در آرامگاه قصر فیروزه اهدایی آقای فریدون کاویانی

عکس آسفالت مسیر داخلی آرامگاه قصر فیروزه دهش خیراندیش که مایل به ذکر نامشان نبودند

عکس دهش لوله آب بنامگانه بانو سروش مهرابی پور کرمانی و اسفندیار دینیار دینی برای قصر فیروزه

عکس های بازسازی مدرسه مختلط جمشیدیه در جعفرآباد توسط بانو گوهر نمیرانیان