بدرود هنرمندان با فردوس کاویانی در خانه ی هنرمندان ایران

پیکر پاک فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت، با همراهی پرشمار یاران و دوستدارانش در خانه هنرمندان ایران بدرقه شد.
این مراسم با هماهنگی خانه هنرمندان ایران سه‌شنبه یازدهم مهر ماه 1402 خورشیدی برگزار شد. در پایان پیکر زنده‌یاد فردوس کاویانی به سمت آرامگاه زرتشتیان تهران همراهی شد تا آیین خاکسپاری در آنجا انجام شود.
در این آیین افزون بر دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، که درباره ی برخی ویژگی های آن روانشاد سخن گفت، چند تن از هنرمندان نیز در این باره سخن گفتند.
دکتر اختیاری در بخشی از سخنانش گفت: او عاشق فرهنگ ایرانی بود و معتقدم ارمغانی‌که برای ما داشت، شادی ‌و نور بود. ما اعتقاد داریم او در سرای نور جا دارد و همین‌جا بین ماست. او برگزیده زرتشتی ما بود که جایزه‌های زیادی گرفت و بزرگترین جایزه او قلب ما بود.
اصغر همت نیز که اجرای مراسم را برعهده داشت، فردوس کاویانی را مظهر پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک نامید.
شهرام گیل‌آبادی، رییس انجمن کارگردانان خانه تیاتر، یکی از سخنران‌های مراسم گفت: اگر ما هنرمندان زمان‌شناس نباشیم، نمی‌توانیم کنار مردم قرار بگیریم و فردوس کاویانی چنین ویژگی را داشت.
پژمان بازغی، رییس انجمن بازیگران خانه سینما: با تسلیت به اهالی تیاتر و سینما و نیز زرتشتیان و مردم کرمان و با اشاره به اینکه به احترام آنها لباس سفید پوشیده است، گفت: من نظم و انضباط را به عنوان یک جوان در سریال آژانس دوستی یاد گرفتم.
او افزود: ما آخرین بازیگر طنز فاخر ایران را از دست دادیم و ای کاش بیشتر قدر بزرگترهای این هنر را بدانیم.
هادی مرزبان در سخنانی بیان کرد: هیچ گاه تصور نمی‌کردم برای فردوس کاویانی اینجا بیایم و حضور شما در روز تعطیل نشان از جایگاه این بازیگر دارد. گاهی به او می‌گفتم تو در خوبی افراط می‌کنی. به همین دلیل معتقدم این وجه از شخصیت او مظلوم واقع شد. فردوس کاویانی دیگر رفت ‌ولی قدر همدیگر را بدانیم.
این کارگردان تیاتر ادامه داد: فردوس تنها بازیگری بود که وقتی می‌خواست قراردادی را برای کاری تصویری ببندد به من زنگ می‌زد و می‌گفت تو کار تاتری نداری؟ 
مسعود جعفری جوزانی با حضور در جایگاه گفت: کسانی که دوست داریم، همیشه مانا هستند و انگار هر زمان بخواهی حضور دارند.‌ او تنها کسی بود که هرگز ضعف ‌و بدی کسی را نزد من نگفت. او بیخودی به این دنیا نیامده بود بلکه آمده بود تا این دنیا را برای ما قابل تحمل کند. او هرگز نمرده و هنرمندانی چون او هرگز نمی‌میرند.
اسماعیل خلج هم در بخشی دیگر با درود فرستادن بر فردوس کاویانی گفت: من اینستاگرامی دارم که حدود ۴۵۰۰ پست دارد ‌و هیچ پستی درباره مرگ نداشتم، جز این آخری که برای فردوس نوشتم «بگذارید گریه کنم برای این مرد نازنین»
در بخش پایانی نیز آرمیتا کاویانی دختر این هنرمند گفت: نامش فردوس بود. در مهر به دنیا آمد و روز قبل از جشن مهرگان به فردوس رفت. بابا فقط پر از مهر و عشق و دوستی بود. اصلا معنی نفرت ‌ودروغ و دشمنی را نمی‌دانست. او عاشق ایران بود،  دغدغه‌اش ایران و هم‌میهنانش بود چه داخل کشور و چه ایرانی‌هایی که بیرون از ایران هستند.‌ من سال‌هاست ایران را همراه بابا دیدم؛ مخصوصا در این دو روز که همه با عشق نام پدرم را نگه داشتند. او همچنین از مادرش و عشقی که همواره به پدرش داشت، سپاسگزاری کرد.

عکس ها از ماندانا آذرکیوان است.

دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس


شهرام گیل آبادی، رییس انجمن کارگردانان خانه تیاتر

پژمان بازغی، رییس انجمن بازیگران خانه سینما


مسعود جعفری جوزانی، کارگردان سینما و تلویزیون


آرمیتا کاویانی، دختر روانشاد فردوس کاویانی