گزارش گروه مدیریت آدریان تهران

تشکیل گروه مدیریت آدریان تهران و تدوین تفاهم نامه ای مابین انجمن موبدان و انجمن زرتشتیان تهران
پس از سپری شدن دوران ناهنجار بیماری همه گیر کرونا و امکان حضور همگانی همکیشان در اماکن دینی- فرهنگی و بخصوص آدریان تهران، انجمن موبدان و انجمن زرتشتیان تهران بر آن شدند تا با ایجاد شرایطی شایسته، مجموعه آدریان تهران را برای حضور همکیشان گرامی آماده نمایند.
به همین منظور، در اسفند ماه سال 1401 خورشیدی، تفاهم نامه ای جدید مابین انجمن موبدان و انجمن زرتشتیان تهران جهت مدیریت یکپارچه آدریان تهران به امضاء رسید. بر طبق مفاد این تفاهم نامه انجمن موبدان عهده دار مدیریت کلیه امور مینوی آدریان تهران است و انجمن زرتشتیان تهران امور اجرایی و حمایت‌های مالی را بر عهده دارد تا دو انجمن در کنار هم بتوانند مجموعه آدریان تهران را به شایستگی مدیریت نمایند. 
بر اساس این تفاهم نامه، گروه مدیریت آدریان تهران متشکل از چهار نفر از هموندان انجمن موبدان و سه نفر از هموندان انجمن زرتشتیان تهران شکل گرفت و از ابتدای سال جاری با تشکیل جلسات متعدد نسبت به بررسی شرایط موجود آدریان پرداخته و با تدوین اهداف و برنامه های عمرانی و دینی- فرهنگی اقدام به اولویت بندی فعالیتها و اجرای آنها نموده است.
سرپرست آدریان تهران
انتخاب سرپرست آدریان از مهمترین برنامه های گروه مدیریتی از ابتدای کار بوده است، بر همین اساس ابتدا شرح وظایف و ویژگیهای مناسب سرپرستی تدوین و طی دو مرحله فراخوان از سوی انجمن زرتشتیان تهران نسبت به دریافت درخواستها اقدام گردید. در نهایت از میان چهار متقاضی طی دو مرحله گزینش و مصاحبه، سرکار خانم فرحناز گشتاسب به عنوان سرپرست آدریان تهران انتخاب گردید. 
سرپرست آدریان تهران از اول شهریور ماه آغاز بکار کرده است و از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 8:00 تا 13:30 و روزهای پنجشنبه از ساعت 8:00 تا 12:00 در محل آدریان تهران حضور دارد.
لازم به توضیح است که سرپرستی آدریان، یک لایه مدیریت میانی است که در ساختار فعلی، ارتباط بین گروه مدیریتی آدریان تهران از یکسو و موبدان، پاسخگویان و کارمندان آدریان تهران از سوی دیگر را برقرار می‌نماید.
همکیشان گرامی میتوانند کلیه پیشنهادها و انتقادهای سازنده خود را از طریق سرپرست آدریان با گروه مدیریت آدریان تهران در میان بگذارند.
ساعت کاری آدریان تهران
آدریان تهران از ساعت 7:00 بامداد تا 8:00 شب به صورت یکسره پذیرای همکیشان گرامی می‌باشد. 

فعالیتهای زیرساختی در آدریان تهران با محوریت آتش بهرام
برنامه حضور مداوم موبدان در آدریان تهران
باور به فروغ اهورایی نهفته در آتش بهرام به عنوان رکن اصلی همازوری هازمان زرتشتی و حضور موبدان پرستار آتش در مکان سپندینه آدریان تهران، لزوم تنظیم دوباره برنامه آتشبندی موبدان را اولویت دوم فعالیتهای گروه مدیریت آدریان قرار داده است. به همین منظور برنامه حضور مداوم موبدان گرامی در آدریان تهران از سوی انجمن موبدان تنظیم و از اول شهریورماه فعالیت موبدان در انجام خویشکاری پرستاری از آتش بهرام و همچنین برگزاری مراسم بهدینان آغاز شده است. 
گفتنی است که در طول مدت بیماری همه گیر کرونا، آتشبندی آتش بهرام با ارائه گواهینامه و تایید انجمن موبدان به عهده آقای داریوش موبد بوده است که جا دارد از زحمات بیدریغ ایشان قدردانی شود. همچنین ایشان نیز به عنوان آتشبند در کنار موبدان آتشبند به خویشکاری خود در پرستاری از آتش بهرام ادامه خواهند داد.
در همین راستا، انجمن موبدان بر اساس پژوهش انجام شده بر شیوه آتشبندی در میان موبدان آتشبند، شیوه ای همسان در آداب خوراک دادن به آتش و نحوه آتشبندی را برای آتشبندان آتشکده های تهران تدوین نموده است که پس از برگزاری جلسات هم اندیشی با موبدان و آتشبندان، راهنمای آداب خوراک دادن به آتش را در اختیار موبدان قرار داده است. 
اتاق آتش
گروه مدیریت آدریان تهران جهت بهبود شرایط اتاق آتش اقدام به فعالیتهایی همچون بهسازی درب اتاق، پاکسازی سنگها و سیستم تهویه آن نموده است.
جهت بهبود سیستم تهویه اتاق آتش بررسی های لازم جهت امکان مرمت و بهسازی ساختار دودکشها و سقف اتاق آتش انجام شد. در این راستا، پس از گفتگو و تبادل نظر با کلیه مهندسین مجرب، صاحب نظران میراث فرهنگی و افراد مطلع هازمان زرتشتی، بازدید از اتاقهای آتش مشابه در یزد و کرمان و بهره‌مندی از تجربیات مرمت برخی از آنها،  نتیجه‌گیری شد که جهت اصلاح اصولی سیستم تهویه اتاق آتش نیاز به برداشت سقف کاذب فعلی و بررسی مجدد و در صورت لزوم مرمت گنبد اصلی و دودکشهای آن می‌باشد. البته با توجه به قدمت ساختمان آدریان و بخصوص شرایط خاص سقف اتاق آتش و بنا به توصیه صاحب نظران و همچنین  برخی ملاحظات دینی اشاره شده از سوی انجمن موبدان انجام این کار در شرایط کنونی صلاح دیده نشد. به همین منظور جهت رفع مشکل فعلی نسبت به تعویض سیستم تهویه ( فن سانتریفوژ ) و سیم کشی های مربوطه و برخی اصلاحات سقف کاذب اقدام صورت گرفت. 
هیزم مناسب جهت استفاده آتش بهرام در آدریان تهران و شیوه صحیح انبار کردن
تامین هیزم مناسب آتش بهرام و استفاده از چوبهای آیینی در آدریان تهران از جمله مهمترین برنامه های راهبردی گروه مدیریت آدریان تهران می باشد. به همین منظور در طی ماههای گذشته انواع چوب از دیدگاه دینی و علمی، نحوه مصرف چوب در کمترین میزان، منابع تامین انواع هیزم ( حتی امکان کاشت و تولید ) و تنظیم برنامه‌ای منظم در انتقال و شیوه صحیح انبار کردن آنها مورد بررسی قرار گرفت. 
در همین راستا با همکاری هیات اجرایی آرامگاه زرتشتیان تهران ، بخشی از انبار آهن موجود در آرامگاه، بهسازی گردیده و با ساخت قفسه های آهنی استاندارد، مکانی مناسب جهت انبار حدود 7 تن چوب با ابعاد مناسب آماده بهره برداری شده است. همچنین با تخلیه و بهسازی انبار هیزم موجود در آدریان تهران و ساخت قفسه، امکان انبار هیزم مورد نیاز میسر گردید. بدین ترتیب در آینده، یک جدول بهره برداری از میزان، نوع، زمان انتقال هیزم از منابع تامین و انتقال به آدریان و هزینه های احتمالی تنظیم و طبق آن عمل خواهد شد.    
لازم به ذکر است جهت تامین هیزم مناسب فعلی آتش بهرام آدریان تهران، فردی دهشمند هزینه تهیه مقدار 5/4 تن هیزم از یزد و همچنین هزینه ساخت قفسه های آدریان تهران را به عهده گرفته اند. 
همکیشان می‌توانند با دهش‍های خود بخشی از هزینه چوب‌های مناسب آتش بهرام را تامین نمایند.  
یشت‌خانه
از مهمترین بخشهای هر آتشکده، یشتخانه‌ می‌باشد. بنا بر سنت دینی و آیینی دیرینه، اجرای آداب یزشن‌خوانی توسط موبدان یزشنگر در این مکان که ارویس‌گاه نیز نامیده می‌شود برگزار می‌گردد. آداب یزشن‌خوانی هم‌اکنون در روزهای واج‌یشت گهنبار برگزار می‌گردد. انجمن موبدان مصمم بر احیای آدابی همچون آیین یزشن‌خوانی می‌باشد. به همین منظورگروه مدیریت آدریان با رهنمودهای انجمن موبدان نسبت به احیای ساختاری یشت‌خانه آدریان تهران اقدام نموده است. ساخت میزهای سنگی ارویسگاه با ابعاد و اندازه‌های مشخص و چیدمان صحیح آنها و تهیه ابزار آیینی یزشنگری از مهمترین کارهای لازم در ارویسگاه بوده است. جهت ایجاد فضای مناسب این آیین، محل ارویسگاه نیز از بخشهای دیگر جدا گردیده است.
لازم بذکر است هزینه ساخت سنگهای ارویسگاه و شیشه جداکننده و سایر ابزار مورد نیاز در این مکان از سوی همسر و فرزندان روانشاد مهرانگیز دستور مهربان دستور تیرانداز مزدیسنی پرداخت شده است.
 اتاق موبدان
بهسازی اتاق موبدان از جمله فعالیتهای دیگر گروه مدیریت آدریان تهران با محوریت آتش بهرام است که هزینه بهسازی این مکان از دهش خانواده روانشاد خداداد فلاحت پرداخت و در حال انجام مراحل طراحی و اجرا می‌باشد.
اختصاص حساب مستقل به آدریان تهران
انجمن زرتشتیان تهران بنا بر خویشکاری خود همچون گذشته در حفظ و نگهداری آدریان تهران و آتش بهرام که نماد راستی و درفش دین زرتشتی با چندین هزار سال هویت ملی و دینی و فرهنگی است، کوشا می‌باشد. 
به منظور ایجاد همازوری همکیشان و گسترش سنت دیرینه دهش در بهسازی و نگهداری از آدریان تهران وآتش بهرام با پیشنهاد گروه مدیریت آدریان تهران از سوی انجمن زرتشتیان تهران شماره حسابی با مشخصات زیر به آدریان تهران اختصاص یافته است. همکیشان میتوانند با دهش های خود گروه مدیریت آدریان تهران را در پیشبرد اهداف خود یاری رسانند. 
شماره حساب: 00201103022003
شماره شبا: 340540103981021103022003 IR
شماره کارت: 9119-3904-0612-6221
حساب بانک پارسیان شعبه حافظ به نام انجمن زرتشتیان تهران
برنامه‌های اجرایی پیش رو
بهسازی و بازسازی مکانهای دیگر آدریان تهران از جمله بازسازی سرویس بهداشتی، بهسازی آبدارخانه کنار آشپزخانه و ایجاد فضای مناسب دیگر برای انجام مراسم دینی، بهسازی سالن شرقی و احیای موزه
تشکیل دوره‌های پاسخگویی دینی زیر نظر انجمن موبدان و همچنین بررسی و اجرای شیوه های مناسب بازدید از مجموعه آدریان و بناهای وابسته  
تهیه کلاه پارچه‌ای سفید یک فرم به تعداد کافی و امکان شستشوی مداوم آنها از دیگر اقدامات در دست انجام می‌باشد.

تعویض فن سانتریفوژ 

--

احداث انبار هیزم در قصر فیروزه و قفسه بندی و شیوه استاندارد انبار کردن


هیزمهای انتقال یافته از یزد

زنده سازی یزشن خانه و ساخت میزهای سنگی آیینی و جداسازی محل یشت خانه