گزارش نشست نمایندگان انجمن ها و نهادهای زرتشتی تهران

نمایندگان انجمن ها و نهادهای زرتشتی تهران، با دعوت کمیسیون روابط عمومی انجمن زرتشتیان تهران روز سه شنبه ۲۷ تیرماه برابر با انارام و تیرماه در تالار نشست های انجمن زرتشتیان تهران، نشست مشترک برگزار کردند.
باشندگان در این تشست عبارت بودند از: مهرانگیز شهزادی از سازمان زنان زرتشتی، بهرام پرتوی از اتاق بازرگانی زرتشتیان، بیژن نوشیروانی از بنیاد خیریه سیروس یگانگی، سیما بزرگ چمی از انجمن خیریه درمانی زرتشتیان، سهراب سلامتی از انجمن زرتشتیان شریف آباد مقیم مرکز(اشا)، کوروش ساسانی از انجمن زرتشتیان تفت و توابع مقیم تهران، مهرتاش مهروزیاد از سازمان جوانان زرتشتی(فروهر)، بهراد ستودیان از کانون دانشجویان زرتشتی، پروانه خرم شاهی از خانه فرهنگ و هنر و همچنین فرهاد کاویانی، کامبیز رستمی، آذرمین دخت بلیوان، ماندانا آذرکیوان و فرامرز پوررستمی از روابط عمومی و امور اجتماعی گردش ۴۵ انجمن زرتشتیان تهران.
نشست با خوشامدگویی فرامرز پوررستمی رییس کمیسیون روابط عمومی انجمن زرتشتیان تهران آغاز شد. وی دلیل تشکیل این نشست را شرح داد و افزود:  خیلی از فعالیت های سازمان های زرتشتی در تهران تخصصی است و مخصوص خود آنهاست. ولی برخی کارها هست که در میان سازمان ها و نهادهای زرتشتی مشترک است و اگر در اجرای این کارها بتوانیم به نوعی هم افزایی برسیم اتفاقات خوبی می تواند در این حوزه ها رخ بدهد. 
وی یک نمونه از این موضوعات را مددکاری دانست که اکثر سازمان ها ونهادهای زرتشتی در این حوزه فعال هستند و همکاری میان نهادهای زرتشتی تهران باعث می شود تا اتفاقات خوبی در این حوزه بیافتد.
سیما بزرگ چمی، نماینده انجمن خیریه درمانی زرتشتیان گفت: یکی از نیازهای مددجویان مشاور است. ما مشاور داریم و تعداد زیادی از افرادی را که نیاز به مشاور دارند، به صورت غیرمستقیم به این مشاور ارجاع می دهیم. ولی متاسفانه با این ناهماهنگی ها برای برخی دیر وارد عمل می شویم. غیر از اینکه خیلی از افراد نمی خواهند مشاور را بپذیرند.
مهرانگیز شهزادی، نماینده سازمان زنان زرتشتی  در این باره گفت: ما سالها پیش در حوزه مشاوره قبل از ازدواج وارد شدیم و با مشاور و مراکز مشاوره ای نیز شروع به همکاری کردیم و حتی خواستار همکاری دفتر ازدواج شدیم تا برای زوج های جوان پیش از ازدواج این مشاوره ها را جدی بگیرد ولی همکاری خوبی در این باره نشد.
پروانه خرمشاهی رابط خانه فرهنگ و هنر از برگزاری کلاس هایی چون مدیریت استرس، آموزش های پیش از ازدواج و... سخن گفت و افزود: هم اکنون در خانه فرهنگ و هنر کلاسهای فرزندپروری برگزار می شود. ولی متاسفانه از این گونه کلاسها استقبال خوبی نمی شود. همه افراد جامعه به این نوع آموزش ها نیاز دارند، ولی برخی بیشتر نیازدارند که متاسفانه از سوی همین افراد از این آموزشها استقبال نمی شود و اغلب فکر می کنند اینگونه آموزش ها را بلدند و احساس نیاز به آن نمی کنند.
فرامرز پوررستمی گفت: یک موضوع اطلاع رسانی است. تنها موضوع انتشار خبر نیست، بلکه به نوعی ارتباط بین سازمان ها و هموندان این سازمان ها  در این رابطه نیاز هست. مانند گروه های مجازی و یا چیزی شبیه به آن.
در این رابطه بهراد ستودیان نماینده کانون دانشجویان زرتشتی، پیشنهاد داد تا یک اپلیکیشن برای اطلاع رسانی طراحی شود.
بیژن نوشیروانی، نماینده بنیاد خیریه سیروس یگانگی گفت: یکی از مشکلات این است که هیات مدیره برخی سازمانها استمرار ندارد و به نوعی انباشت آگاهی در آنها نیست و باعث می شود راهی که قبلا رفته ایم با جابه‌جایی یک هیات مدیره فراموش کنیم و دوباره از ابتدا شروع کنیم. 
وی به عنوان نمونه همکاری انجمن خیریه درمانی و سازمان فروهر را در رابطه با کلاسهای آموزشی برای والدین دانش آموزان کلاسهای دینی مثال زد و گفت: دو سال پیاپی این گونه کلاسها در سازمان فروهر برگزار می شد که کرونا باعث شد دیگر تشکیل نشود. استقبال در سال اول خیلی کم بود ولی همین اطلاع رسانی های دهان به دهان باعث شد که سال دوم نزدیک به ۴۰، ۵۰ نفر از اولیا در این کلاسها شرکت کنند. وی هم چنین گفت: متاسفانه در راس همه ارگانها، جای یک ارگان که در مورد جامعه پژوهش کند خالی است. 
به گزارش روابط عمومی انجمن زرتشتیان تهران، سهراب سلامتی نماینده انجمن زرتشتیان شریف آباد مقیم مرکز(اشا)، گفت: مشکل برخی از سازمان ها این است که اعضایشان اتوبوسی می آیند و اتوبوسی می روند و این انباشت اطلاعات صورت نمی گیرد. از سوی دیگر مشورت نیز نمی کنند. وی یکی از مشکلات جامعه را کار فرهنگی دانست و گفت: زمانی هر کسی که مراجعه می کرد به دفتر طلاق، سریع طلاقش را اجرا می کردند. پس این همه انجمن به چه کار می آیند؟ وی گفت در زمانی خواستم تا پیش از طلاق این افراد ارجاع بشوند که بسیاری از آنها با گفت و گو و صحبت بین شان مشکلاتشان حل می شد.
کوروش ساسانی نماینده انجمن زرتشتیان تفت و توابع مقیم تهران نیز در ادامه نشست گفت: جلسات بسیاری از این نوع تشکیل شده است که نتیجه ای نداشته است. وی ادامه داد ما نیاز به یک گروه پژوهشی با منابع مالی داریم که بتواند روی مشکلات جامعه کار کند. ما گروه های مختلف در سن های مختلف نوجوان و جوان، میانسال و مسن داریم که لازم است برای آنها کار کارشناسی کنیم و ببینیم هر گروه چه مشکلاتی دارند.
بهرام پرتوی نماینده اتاق بازرگانی زرتشتیان در مورد استفاده از تجربه های پارسیان و زرتشتیان هندوستان گفت و افزود: بسیاری از مشکلات ما با آنها شبیه است. لازم است از تجربیات آنها نیز استفاده کنیم وی به عنوان نمونه گفت: در هندوستان مجتمع های مسکونی زیادی مانند رستم باغ وجود دارد که زرتشتیان در آنها سکونت دارند و این مجتمع ها با یکدیگر در ارتباط هستند.
مهرتاش مهروزیاد نماینده سازمان جوانان زرتشتی(فروهر) نیز در این باره گفت: متاسفانه جامعه زرتشتی همانند یک لشکر است که ۹۹ درصد افراد سرلشکر هستند و سربازی ندارد تا کارها را انجام دهد. در گذشته افراد زیادی به سازمان می آمدند و حضور داشتند. ولی اکنون اینگونه نیست و حال بحث فاصله ها است یا هر چیز دیگر کمتر در سازمان حضور پیدا می کنند تا کاری پیش برود. وی همینطور در مورد موازی کاری ها صحبت کرد و افزود: ما شروع کرده ایم به موازی کاری و کاری که یک سازمان دارد انجام می دهد، یک سازمان دیگر شروع می کند به اجرا کردن.
بر پایه این گزارش در بخش پایانی نشست نیز توافق شد که این جلسات برای گفت و گوها با دستورجلسات مشخص برگزار شود و یک گروه مجازی نیز از باشندگان در آن شکل گرفت تا ارتباطات و گفت و گوها در این رابطه حفظ شود.

--

--

--