جشن اسفندگان در خانه فرهنگ وهنر گرامی داشته شد

جشن اسفندگان، در روز سپندارمذ و اسفندماه در تالار مهربانو خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان گرامی داشته شد. در ادامه گزارش و تصاویری از این جشن را می بینید:

آغازگر برنامه گاتهاخوانی آرتمیس باستانی و پرهام بزرگی چم که با دف نوازی هورشید نیکفام بود.
--

--

مجری برنامه فریبا مهرخداوندی بود، وی به پویش نقاشی جشن اسفندگان در صفحه مجازی خانه فرهنگ و هنر که در جریان است اشاره کرد و خواست تا همکیشان از این صفحه  به آدرس khfhz  بازدید کنند. 

--

--

کامبیز فروزان دبیر هیات اجرایی خانه فرهنگ و هنر، در سخنان خود به فلسفه جشن اسفندگان پرداخت و آنرا به عنوان آخرین جشن ماهیانه پر اهمیت دانست. وی در سخنان خود بیان کرد امیدوار است که خانه فرهنگ و هنر تمام جشن های ماهیانه را گرامی بدارد. فروزان، در پایان برای برای تمام زنان ایرانی ارزوی سربلندی، آزادی و شادی کرد.
--

--

دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی، دیگر سخنران این برنامه بود. وی در سخنان خود مقایسه اسفندگان با جشنی مانند ولنتاین را دردناک توصیف کرد. نماینده ایرانیان زرتشتی، در این باره گفت جشن اسفندگان وابسته به یک فرد و یا اتفاق خاص نیست که پس از مدتی فراموش شود. وی همچنین به اینکه در هر ماه روز سپندارمذ وجود دارد اشاره کرد و گفت گرامیداشت مقام بانوان تنها یک روز در سال نیست.
--

--

اجرای دکلمه راسپینا بهمردی و شیدا مزداپور نخستین برنامه هنری این جشن بود.
--

--

دکتر افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، نیز در سخنان خود به تاریخچه خانه فرهنگ و هنر اشاره کرد و تعدادی از افرادی که در طی سالها در این جا زحمت کشیده اند را نام برد. وی همچنین از هیات اجرایی خانه فرهنگ و هنر که در یک سال گذشته تلاش کرده اند قدردانی کرد. فرنشین انجمن، همچنین به این دورهم جمع شدن ها اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد بتوانیم به بهانه های مختلف بیشتر دور هم جمع شویم.

--

--

مسابقه زبان دری یکی از برنامه های این جشن بود که با حضور بهداد مزداپور، شیدا مزداپور و آریانا رستمی، با اجرای خانم شهزادی برگزار شد.


مانترا خسرویانی نوازنده سنتور و شهراد رشیدی نوازنده تنبک، از هنرآموزان خانه فرهنگ و هنر به اجرای موسیقی پرداختند.

--

--

هنرنمایی و اجرای موسیقی سنتی توسط بهنام جاوید و علی نمازی اساتید خانه فرهنگ و هنر که با استقبال باشندگان همراه شد، دیگر برنامه هنری این جشن بود.

--

--

موبد پدرام سروش‌پور، سخنران دیگر این برنامه بود. وی در سخنان خود به اهمیت امشاسپند سپندارمذ پرداخت و گفت این فروزه پس از آنکه هر سه فروزه وهمن(نیک اندیشی)، اشا(راستی) و شهریور(شهریاری بر نفس) رشد بیابند، سپندارمذ(فروزه مهر و فروتنی) در انسان به وجود می آید. وی به برابری مرد و زن در گاتها اشاره کرد و گفت در دین زرتشتی زن و مرد کاملا با هم برابر هستند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. وی همچنین به سنت های زرتشتی اشاره کرد و گفت در کتاب هیربدستان آمده است که زنان نیز مانند مردان می توانستند آموزش یابند و حتی نگهبان آتش شوند.
--

--

تنبک‌نوازی به هنرمندی مهرسام وحیدی و بهراد مژگانی دو تن دیگر از هنرآموزان خانه فرهنگ و هنر دیگر برنامه هنری این جشن بود.
--

--

گروه نوازی و اجرای آواز گروه موسیقی پوپک، از هنرمندان سرشناس و استادان خانه فرهنگ وهنر دیگر برنامه این جشن بود. این گروه را آواز حسین شعبانی، نوازندگان ویولن مهدی صابرخطیبی، ویولن آریا عبدی پور، ویولا سعید عبادوز، تار محمد اکبری، تمبک علیرضا شعبان، سنتور و سرپرست گروه امین واحد تشکیل می دادند.
--

--

پایان بخش این برنامه اجرای دکلمه ویستا بلندی به سرپرستی موبدیار پریا ماوندی بود که شعری از بانو توران بهرامی را اجرا کرد.

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--

--