فرنگیس یگانگی (شاهرخ)

۲۱ اردیبهشت  ۱۲۹۵ در تهران زاده شد و ۲۴ بهمن ۱۳۸۸ در امریکا از این جهان درگذشت.
بنیان‌گذار سازمان صنایع دستی ایران، دبیر شورای عالی زنان ومعاون دبیرکل سازمان زنان ایران بود.
او دختر ارباب کیخسرو، همسر اردشیر یگانگی، از پیش‌کسوتان مبارزه برای پیشبرد حقوق زنان بود. تحصیلات خود را تا کلاس نهم(دوره اول راهنمایی) در دبستان ایرج گذراند و از کالج آمریکایی‌ها دیپلم گرفت. مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و انگلیسی را از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد در رشتۀ مددکاری اجتماعی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافت کرد.
در سال ۱۳۱۲ با اردشیر یگانگی زناشویی کرد و  صاحب سه فرزند به نام‌های فیروزه، پرویز و کامبیز شدند.
کتابخانه یگانگی در سال ۱۳۳۷ با کمک مالی خانوادۀ یگانگی توسط او در محوطه انجمن زرتشتیان تهران ساخته شد و پس از بازسازی در سال ۱۳۸۶ بازگشایی شد. در این کتابخانه بیش از هزاران کتاب تخصصی فرهنگ و تمدن ایران باستان و نیز فرهنگ زرتشتی وجود دارد. او همچنین «کتابخانه یگانگی - کیخسرو شاهرخ» را در مرکز زرتشتیان کالیفرنیا ساخت.
وی در سال ۱۳۴۵ خورشیدی (۱۹۶۶م) با حمایت دولت وقت، سازمان صنایع دستی و یک مرکز تجاری وابسته به نام مرکز صنایع دستی را در تهران تأسیس کرد. او در طول ۶ ماه با سفرهایی که به روستاها و شهرهای گوناگون ایران انجام داد، صنایع دستی جاهای مختلف ایران را گردآوری کرد و به وزارت اقتصاد ارائه دارد.
قبل از این اقدام، نمایشگاه بزرگی از تولیدات صنایع دستی ایران شامل خورجین، کیسه حمام، پوستین رودوزی شده، سفال، شیشه و باتیک تبریز و بلوچ و سایر سوزن‌دوزی‌ها در موزۀ قلعه واکایاما در ژاپن در سال ۱۹۶۳ م. شهرت چشمگیری برای ایران به دست آورده بود و جو مساعدی برای تأسیس سازمان صنایع دستی توسط فرنگیس یگانگی به وجود آورد.
فرنگیس یگانگی برای زنان ایران نیز اقداماتی انجام داد که از میان آن‌ها می‌توان به تأسیس سازمان زنان زرتشتی و بهبود کیفیت زندان زنان با انجام آموزش‌های لازم به مدد کاران و کارمندان آن اشاره کرد.
فرنگیس یگانگی (شاهرخ) در آمریکا به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران و نخستین رییس مرکز و عضو هیئت امناء مرکز زرتشتیان در کالیفرنیای جنوبی برگزیده شد.
در سال ۱۳۷۳ خورشیدی (۱۹۹۴ میلادی) به دلیل کارهای بسیاری که در طول عمر خود انجام داد، به عنوان زن شایسته سال برگزیده شده و آیین نکوداشت این بانوی زرتشتی در دانشگاه UCLA لوس‌آنجلس برگزار شد.
در سال ۱۳۷۵ خورشیدی (۱۹۹۶ میلادی) از سوی اتحادیه انجمن‌های زرتشتی قاره آمریکای شمالی (FEZANA) به‌عنوان یک زن زرتشتی با خدمات عالی موفق به دریافت «لوح تقدیر» از سوی این اتحادیه شد.